Mróz - OSP Cisie

Ochotnicza Straż Pożarna w Cisiu
Ochotnicza Straż Pożarna w Cisiu
Przejdź do treści

Menu główne:

Mróz

Ciekawostki
 
Jeśli w trakcie silnych mrozów zauważysz kogoś, kto wygląda na osłabionego, zainteresuj się tą osobą. Możesz jej udzielić pierwszej pomocy lub poinformować odpowiednie służby ratownicze. Zadzwoń pod numer 112 lub 998, 999, 997.
 
Na wychłodzenie ciała bardziej narażeni są ludzie starsi i dzieci.
 
W trakcie mrozów stosuj 10 poniższych zasad, a zima będzie dla Ciebie bezpieczną
i przyjemną porą roku.

 
   
 1. Ubieraj się ciepło. Zakładaj kilka warstw odzieży      tak, by łatwo było je zdjąć, np. sweter, gdy się spocisz w trakcie      wysiłku. Załóż bieliznę ochronną np. termiczną, ciepłą kurtkę z kapturem,      czapkę, szalik, rękawiczki. Załóż nie przemakalne buty.
 2.  
 3. Nie wychodź na mróz głodny. Przed wyjściem zjedz      kaloryczny posiłek. Możesz zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą.
 4.  
 5. Nie spożywaj alkoholu. Jego wypicie przyśpiesza      krążenie, a w konsekwencji zwiększa wymianę ciepła między organizmem a      otoczeniem i doprowadza do szybkiego wychłodzenia ciała.
 6.  
 7. Zabezpiecz przed mrozem skórę twarzy i rąk,      smarując je ochronnym kremem. Wyjmij ze skóry twarzy metalowe ozdoby,      takie jak kolczyki.
 8.  
 9. Powiedz komuś (rodzinie lub obsłudze w      schronisku, pensjonacie, hotelu), dokąd idziesz. Oszacuj, jak długo Cię      nie będzie i poinformuj o tym kogoś, kto ewentualnie zgłosi Twoje      zaginięcie. Zimą chodzi się znacznie wolniej! W dodatku łatwiej zabłądzić      (przysypane śniegiem ścieżki). Nie zapomnij odmeldować się po powrocie, by      uniknąć niepotrzebnych alarmów.
 10.  
 11. Na zimowe wycieczki nie wybieraj się sam. W      grupie jest bezpieczniej.
 12.  
 13. Nie forsuj się. Idąc w grupie w głębokim śniegu,      należy zmieniać co jakiś czas osobę prowadzącą. Torowanie drogi      (przecieranie szlaku) jest bardzo męczące.
 14.  
 15. Kiedy popsuje się pogoda, a poczujesz się      zmęczony, głodny lub zacznie Ci coś dolegać, nie wychodź na zewnątrz. Z      zimą nie ma żartów.
 16.  
 17. Odmrożone palce możesz włożyć pod strumień zimnej      lub letniej wody.
 18.  
 19. W przypadku dużych odmrożeń udaj się do lekarza.
         

  
Rys. 1. Pięć podstawowych potrzeb.

          
Rys. 2 Pięć przyczyn wyziębienia.

       
 
Rys. 3. Temperatura ciała.

 
 
Rys. 4 Ubieraj się właściwie.


Ochotnicza Straż Pożarna w Cisiu.
Cisie, ul. Cisiańska 63
42-290 Blachownia
Prezes - Kocher Rafał, tel. 668 363 992
Naczelnik - Hadrian Daniel, tel. 600 818 445
Dane kontaktowe:
e-mail: straz.ospcisie@gmail.com
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego